Ewolucja fotografii, czyli czy selfie wygryzło kliszę?

sprawdź ofertę fotoalbumów i fotoksiążek

Fotografia w dobie smartfonów

W dobie smartfonów i aparatów cyfrowych prawie każdy z nas wykonuje przynajmniej po kilka zdjęć dziennie. W domu, w samochodzie, w pracy i podczas urlopu. Fotografując zdjęcia swoich stóp na plaży nie zdajemy sobie sprawy z ewolucji, jakiej na przestrzeni lat doświadczyła fotografia.

Wykonanie czegoś co dziś nazywamy zdjęciem, czy fotką jeszcze kilkanaście lat temu było prawdziwą sztuką, a posiadanie kliszy ze zdjęciami z ważnej rodzinnej uroczystości graniczyło z luksusem. Fotografowanie aparatami tradycyjnymi wymagało przede wszystkim zdecydowanie więcej wysiłku i zaangażowania, zarówno ze strony fotografa jak i modeli. Zdjęcia te nigdy nie były kwestią przypadku, a wykonywano je skrupulatnie, planując pozy i ujęcia. Posiadając bowiem kliszę z ograniczoną ilością zdjęć nie można było pozwolić sobie na nieprzemyślane naciśnięcie migawki aparatu i zmarnowanie ujęcia.

Fotografia cyfrowa a analogowa

Mając na myśli rywalizację między fotografią analogową a fotografią cyfrową trzeba wspomnieć, że miała ona miejsce kilkanaście albo nawet dwadzieścia lat temu. Fotografia analogowa, czyli bazująca na błonie światłoczułej rejestrującej obrazy za pomocą fotochemii, uplasowała się na swojej wysokiej pozycji, a raczkująca wtedy „cyfra”, czyli fotografia cyfrowa, usiłowała dorównać jak najszybciej swojej starszej siostrze (przede wszystkim pod względem jakości obrazu i szybkości pracy aparatu).

Tak naprawdę fotografia analogowa jednak nigdy nie straciła swojej pozycji, co więcej poprzez wszechobecne dzisiaj fotki – „samostrzałki”, zdjęcia z telefonów, selfie i Instagram zyskała na wartości. Przypadkowość i spontaniczność, jakimi charakteryzuje się fotografia cyfrowa oraz ilość zdjęć, jakie wykonuje się dla jednego ujęcia, sprawiły że dobre ujęcie z aparatu analogowego stało się dzisiaj produktem unikalnym a nawet towarem z wyższej półki.

Jak się okazuje lepsze nie musi być wrogiem dobrego. Obie te dziedziny mają po prostu odmienne zastosowania i nadają się do różnych rzeczy. Fotografie cyfrowe robimy sobie i wszystkiemu dookoła na co dzień, ale też w fotografii komercyjnej. Natomiast zdjęcia analogowe w dużej mierze wykonywane są jako przejaw sztuki, w branży artystycznej.

Dodaj komentarz